Mục lục
Зміст
- «Потрібне вміння делегувати завдання і старатися не затіняти інших членів команди»
- Культура — ваша зона відповідальності
- Хто такий Team Lead і чим він займається
- Професії в IT. Хто такі тімліди, що вони мають знати та як їх оцінювати?
- Scrum – найпопулярніша методологія Agile. Scrum термінологія для початківців
- «Кожна людина потребує індивідуального підходу. Особливо у ІТ, де кожен може грюкнути дверима і змінити роботу»
Але йому потрібні й хороші знання методологій розробки, й розвинені софт-скіли, щоб виступати скрам-майстром та представляти команду на різних клієнтських мітингах. Найчастіше тімлід також виконує роль техліда, хоч мені доводилося бачити конфігурації команди, де це були різні люди. Щоб team lead вакансии стати team lead’ом, необхідно мати досвід у технічній сфері та знання в манагменті. Він уже не пише код (за рідкісним винятком), його функція полягає в розподілі навантаження на спеціалістів, відстежуванні підсумків проєкту і відповідальності за проєкт у цілому.
«Потрібне вміння делегувати завдання і старатися не затіняти інших членів команди»
Візьміть відповідальність за проєкт або спринт, доведіть, що ви зможете здати його і не зірвати дедлайн. Будьте відповідальні за все, що ви робите або не робите. Лідер бере на себе відповідальність, а не звинувачує інших. Скрам-бан – це методологія управління проектами, яка поєднує в собі основні принципи скраму та канбану. Скрам-бан використовується для управління проектами, які мають невеликий обсяг роботи, або для проектів, де прогрес необхідно контролювати на щоденній основі. Від канбану скрам-бан взяв те, що робота здійснюється за допомогою канбан-дошки, а від скраму – використання ітераційного підходу.
Культура — ваша зона відповідальності
Заохочуйте розробників до саппорту, наприклад, відповідати на два дзвінки користувачів на місяць. Вочевидь, обов’язки тімліда та його посадова інструкція буде відрізнятися від компанії до компанії. Однак сталим залишається те, що роль тімліда — здебільшого менеджерська, і лише другою чергою технічна. Він займається командою, відповідає за її продуктивність, мотивацію та результати роботи. Всі ці речі потребують сильного технічного бекграунду. Якщо ви зацікавлені в тому, щоб стати керівником IT-команди, в першу чергу слід подумати про те, яка освіта вам потрібна.
Хто такий Team Lead і чим він займається
- Однак, є й недоліки, такі як висока відповідальність за результат, стресові ситуації, необхідність працювати понаднормово.
- Якщо людина під тиском починає панікувати — вона дискваліфікується як лідер в очах оточення.
- За яким правилом tea[ɪː]m leader транслітерується українською як тимлід?
- Вважаємо, сумнівів щодо того, хто такий тімлід і які у нього обов’язки — у вас не лишилося.
- Щоб стати тім лідом в IT, потрібно мати багато досвіду в технічній сфері, відмінні комунікаційні навички та бажання розвиватися в лідерському напрямку.
Якщо інші девопси чогось не знають або щось поламалося, то я з’ясовую, що сталося, часто ініціюю великі зміни, визначаю напрям, куди рухатиметься продукт. Найскладніше в новій ролі те, що, як правило, у ліда немає готової методички, за якою можна працювати, і потрібно автоматизовувати всі процеси самому. На даний момент жоден навчальний заклад не готує тимлідів.
Професії в IT. Хто такі тімліди, що вони мають знати та як їх оцінювати?
Хоча всього цього можна навчитися, тож, мабуть, головне — любити людей і сприймати їх такими, якими вони є. Як видно із цього переліку, Team Lead виконує як адміністративні, так і технічні функції, проте перші все ж переважають. Зазвичай робочий день такого спеціаліста проходить дуже насичено.
Scrum – найпопулярніша методологія Agile. Scrum термінологія для початківців
Часто через відсутність фідбеку виникають конфлікти та непорозуміння. Згідно даних Harvard Business Review, близько 60% працівників хочуть мати фідбек про свою роботу. Негативний зворотний зв’язок завжди краще, ніж його відсутність (про це свідчать дослідження Gallup).
«Кожна людина потребує індивідуального підходу. Особливо у ІТ, де кожен може грюкнути дверима і змінити роботу»
Він повинен не тільки керувати людьми, але й розбиратися в технічних особливостях продукту, що розробляється. Це важливо, оскільки тимлід контролює процес розробки та бере участь у обговоренні проекту. Один мозок іноді не може приймати рішення самостійно. Члени команди повинні бути сумісні один з одним, щоб уникнути непотрібних конфліктів і непорозумінь. Він забезпечує ефективну комунікацію між розробниками, аналізує і планує задачі, веде переговори з клієнтами та замовниками, вирішує проблеми, які виникають у процесі розробки.
Тим не менш, ви також берете на себе більші матеріальні та соціальні ризики в групі, взявши на себе лідерську позицію або відстоюючи себе в ролі лідера. Team lead – це особлива позиція в IT, яка поєднує в собі менеджерські та технічні обов’язки. Тому, можна сказати, що Team Lead в IT – це важлива та цікава професія, яка вимагає від тім ліда багато компетенцій. З одного боку, він повинен володіти менеджерськими та лідерськими навичками, з іншого – мати глибокі знання в технічній сфері. У роботі є переваги, такі як можливість керувати проектом та командою, розвивати лідерські та менеджерські навички, працювати з цікавими технологіями та проектами.
Це важливо для того, щоб коректно оцінювати час та складність виконання роботи працівником. У тімліда може не бути ідеального володіння всіма інструментами. Це нормально, якщо у відділі є фахівці, які працюють за якимись напрямками краще. Адже ми насамперед команда, яка добре доповнює одне одного! Тімліду важливіше бути впевненим у своєму баченні та мати прагнення відстоювати те, що зробила його команда. Работа Team Lead дає дуже цінний досвід, який безумовно сприяє просуванню по карʼєрній драбині.
Він может частково займатись і програмуванням, особливо, якщо трапився складний випадок чи “горять дедлайни”. Лідери готові взяти на себе відповідальність за все, що потрібне для досягнення цілей. Вони вміють оцінювати ситуацію з різних кутів і визначають, які дії гарантують результат. Для цього вчіться чітко формулювати мету й конкретизувати завдання. Для себе визначайте, як найефективніше досягти запланованого. Бажано, щоб людина мала уявлення про весь софт, потрібний для роботи команди.
Він забезпечує координацію усіх членів команди, розподіляє завдання та делегує повноваження, допомагає розв’язувати задачі, інколи сам бере участь у розробці, контролює стан проєкту. Team Lead залишається розробником, але працювати «руками» він відтепер буде менше, ніж читати та перевіряти код. Щоб не втратити навички кодінгу, тімлідові варто декілька годин на день писати код та додатково вивчати нові технології. Потреба в об’єднанні людей під керівництвом лідера завжди була невіддільною частиною виживання та розвитку людської цивілізації. І сьогодні ця позиція необхідна всюди, навіть у високоосвіченій ІТ-індустрії. Виявилося, що команди без «капітанів» не можуть працювати ефективно.
Крім того, він залучений до всіх процесів життєвого циклу спринта й скрам-церемонії (хто не згадав п’ять скрам-церемоній — швидко пішли гуглити!). Тому теорію з основних методологій розробки, а наразі це різні похідні Agile, потрібно знати і вміти застосовувати. Коли проблема виникає у вас в команді, конкуренти можуть використати її як можливість. Коли проблема в них, можливість з’являється у вашої компанії.
Однак, як будь-яка роль, вона має свої переваги та недоліки. Стаття стане у нагоді ІТ-спеціалістам, які відчувають лідерський потенціал, але не знають, як втілити власні амбіції. Розповідаємо про те, хто такий тімлід, чим він займається і за що відповідає, як влаштована його робота, які навички та якості повинен мати лідер ІТ-команди та як їм стати. В IT-індустрії тімлід зазвичай — це керівник команди розробників/тестувальників/дизайнерів, який відповідає за координацію роботи над проєктом та досягнення цілей розробки. Він також є проміжною ланкою між командою розробників та менеджментом проєкту.
Головна особливість скраму полягає в розбивці всього процесу розробки на ітерації (цикли) з чіткими відрізками часу. Перед початком спринта замовник формує список вимог до майбутнього продукту. Ці вимоги називають юзер сторі (user story), а самого замовника продукт оунер (product owner). Позапланова робота буде звалюватися на вас щодня, але помилкою є кидати усі зусилля на розв’язання позапланових завдань, адже це сильно відволікає від основної роботи.
Я не ухвалював без нього технічних рішень, він не особливо спілкувався з клієнтами. Але що цікаво, якщо нам доводилося робити складний вибір, він міг радити й наполягати, але завжди залишав останнє слово за мною. Узагалі, чіткої межі, «де починається поліція і де закінчується Беня», немає. Рідко на якому проєкті працюють і PM, і тімлід, і техлід, і архітектор, і ВА.
Робота в кращіх IT командах https://wizardsdev.com/